„MIĘDZY PRASĄ A INTERNETEM, CZYLI JAK DZISIAJ PISAĆ O KINIE?”- warsztaty z krytyki filmowej

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, studentów i dorosłych zainteresowanych filmem, a w szczególności krytyką filmową, do udziału w otwartych warsztatach z uznanym specjalistą w tej dziedzinie - Łukaszem Maciejewskim. 

 

Na spotkanie składa się część teoretyczna i praktyczna, z naciskiem na tę drugą, podczas której uczestnicy będą doskonalić swoje umiejętności. Oś warsztatów stanowić będą podstawowe zasady stosowane w tworzeniu tekstu krytycznego: kwerenda, poprawność językowa i stylistyczna, ograniczenia objętościowe, dostosowanie stylu do odbiorcy. 

W programie: 

* zapoznanie z dziennikarską retoryką i strukturą wypowiedzi krytycznych (ćwiczenia warsztatowe),

* podstawowe zasady tworzenia tekstu krytycznego: retoryka, styl, objętość (ćwiczenia warsztatowe),

* recenzja krytyczna – wartościowanie i ocena (ćwiczenia warsztatowe),

* praca nad tekstem – style wypowiedzi krytycznych – recenzja w prasie i w Internecie (ćwiczenia warsztatowe),

* Czy krytyka jest potrzebna i komu? Czy warto być krytykiem? (wykład).

Łukasz Maciejewski - filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. Stały współpracownik kilkunastu czasopism m.in. „Filmu”, „Teatru”, „Notatnika Teatralnego”, „Dziennika. Gazety Prawnej”, „Polski. Gazety Krakowskiej”, „Magazynu Filmowego SFP” oraz portalu Filmweb. Ekspert telewizji HBO Europe oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, współpracownik TVP Kultura i TVP Polonia. Kurator sekcji filmowej festiwalu „Isola Del Cinema” w Rzymie, moderator, juror i współorganizator kilkuset festiwali i przeglądów.

Autor lub współautor kilkunastu książek. Laureat nagrody „Uskrzydlony” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki filmowej oraz „Złotej Róży 2012” za najwyższy poziom dziennikarstwa kulturalnego oraz nową jakość w filmowej krytyce - prasowej i telewizyjnej.

W 2012 r. wydał wywiad rzekę z Jerzym Radziwiłowiczem „Wszystko jest lekko dziwne” oraz eseistyczny tom „Aktorki. Spotkania” (rekomendacja do „Paszportów Polityki”).

 

Kartę zgłoszenia prosimy przesłać na adres:

Centrum Kultury i Sztuki

ul. Okólna 47 a

62-510 Konin

do dnia 11 marca 2013 r.

 

Opłata za warsztaty wynosi 75 zł od osoby a obejmuje nocleg i pełne wyżywienie. Koszty merytoryczne pokrywa Organizator. Dojazd na koszt własny lub instytucji delegujących.

Ze względu na praktyczny charakter zajęć w warsztatach może wziąć udział max. 15 osób. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Warunkiem znalezienia się na liście uczestników jest przesłanie wypełnionej i podpisanej karty zgłoszenia oraz uiszczenie opłaty za udział w nieprzekraczalnym terminie do 11 marca 2013 r.

 

Warsztaty odbywają się w ramach 59. OKFA – Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. Profesora Henryka Kluby – Konin 2013.

 

Więcej informacji na stronie: www.okfa.ckis.konin.pl www.facebook.com/okfa.konin    www.ckis.konin.pl

 

Kontakt: Paulina Pachulska tel. 63 243 63 50/51, 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pobierz kartę zgłoszenia

 

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Termin: 23-24 marca 2013 r.

Miejsce: Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie k. Konina

 

 

Sponsorzy i Partnerzy

  • Sponsorzy
  • Sponsorzy
  • Sponsorzy
  • Sponsorzy
  • Sponsorzy
  • Sponsorzy
  • Sponsorzy

Kalendarium

 

Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapraszamy do naszego Newslettera
PFFM na Facebook