W tym roku VI edycję Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych będzie relacjonował portal prosto.ale.krzywo. To warszawski blog filmowy, który za cel stawia wspieranie inicjatyw kulturalnych. Po głośnych wydarzeniach, które miały miejsce na terenie Warszawy (zamykanie miejsc kulturalnych) padł pomysł wcielania w życie właśnie tego projektu.  

Czym jest kultura we współczesnym świecie ? Pośród wielu muzyczno – filmowych wypaczeniach, licznych naśladownictwach i chińskiej odzieży wyłania się obraz naszej swojskiej kultury. Niepewnej, smutnej, pozbawionej radości życia. Chałtura rozszerza coraz bardziej swoje wpływy a my pozbawieni ambicji i chęci do zmian, temu coraz bardziej się poddajemy. To problem wielu i każdego z osobna. Zalewani światową papką, nie potrafimy docenić tego co sami mamy.

Warszawski marazm musi w końcu się skończyć. Problem ten dotyka każdej gałęzi naszej rodzimej kultury. Kluby, bary, miejsca w których tętni życie Warszawy spotyka się z niezadowoleniem sąsiadów. Cisza nocna staje się orężem w walce nie do podważenia a sen Niemena o Warszawie nadal trwa. Wierzę, że kiedyś ten nadwiślański świt będzie zwiastował nowy, lepszy dzień. Na razie stolica budzi się z widmem ludzkiego niezadowolenia, złości z powodu korków i braku czasu. Mijamy się w milionowym tłumie, zapominając o tym co najważniejsze. Na naszych oczach zamykane są miejsca kultury dla których przyszły złe czasy.

Kina z historią giną w natłoku expresowych sieci spożywczych, a te po których zostały jedynie napisy, stają się wyściółką dla ptaków. Cieszy, że pośród tego wszystkiego są miejsca i ludzie dla których sprawa ta nie jest obojętna. Widać coraz więcej inicjatyw, które prą do przodu z nadzieją o to by Warszawa nabrała godnego jej blasku. Aby to się stało, musimy głośno i wyraźnie dać znać, że to jest nasz czas. Bo czym jest kultura, jak nie pracą, wysiłkiem i spełnieniem ludzkich marzeń ? A na ten skrawek nieba zasługuje każdy, niezależnie od płci, orientacji, wyglądu i przekonań. Kultura łączy pokolenia i ludzi. Czas wziąć się do pracy, jeszcze tyle jest do zrobienia.

Takie wydarzenie jak VI Praski Festiwal Filmów Młodzieżowych, jest wyjątkowym miejscem dla młodych twórców, gdzie młodzież może poczynić pierwsze kroki w swojej przygodzie z filmem. Warto więc wspierać takie inicjatywy, które rozwijają i dają nadzieje, na lepszy start.

Serdecznie zapraszam.
Maciej Witkowski, prosto.ale.krzywo

Sponsorzy i Partnerzy

  • Sponsorzy
  • Sponsorzy
  • Sponsorzy
  • Sponsorzy
  • Sponsorzy
  • Sponsorzy
  • Sponsorzy

Kalendarium

 

Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapraszamy do naszego Newslettera
PFFM na Facebook