Obrazek Tytuł: Kilka słów o czasie  Rok produkcji: 2010 Producent: SubjonctifFilms Nagroda: Brązowa Praska Klisza Autor: Aga Błaszczak   Opis filmu: Nietypowa impresja  o czasie łącząca elementy animacji i dokumentu z interesującymi nakładającymi się na siebie zdjęciami. Wśród rzęsistego deszczu napotkani ludzie mówią czym jest dla nich czas, o tym że wciąż go brakuje i że nieubłagania płynie. Wielopoziomowa i przemyślana wypowiedź na temat czasu, który nierozłącznie wiąże się z przemijaniem i śmiercią. Obrazom towarzyszy dźwiękowe memeno mori – tykanie zegara.     Recenzja:
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: eksMisja Rok produkcji: 2012 Producent: Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci Nagroda: Srebrna Praska Klisza, Nagroda Publiczności, Nagroda Specjalna Magazynu Ekspres Reporterów, Wyróżnienie 58 OKFA Konin, nagroda specjalna jury 29 edycji Up to 21 Autorzy: Paulina Adamczuk, Izabela Głowacka   Opis filmu: Dokument zestawiający wypowiedzi podopiecznych Ośrodka w Janowie. Pierwsze kadry – widzimy twarz mężczyzny, głębokie zmarszczki, chrapliwy głos. Wszystkie zarejestrowane osoby łączy jedno – na pewnym etapie życia popełniły błąd, poddały się wyniszczającemu uzależnieniu,  straciły wszystko co posiadały. W ośrodku, gdzie po raz pierwszy traktuje się ich jak ludzi nie zagrożenie starają się zbudować podwaliny pod swoje przyszłe życie. Oderwać się od przeszłości, znaleźć nowy sens i przezwyciężyć nałogi. Autorki wykazują się niezwykłym talentem w dokumentowaniu ludzkich emocji. Prosta forma sprawia, że ludzie snujący opowieści zdają się być tuż obok nas, nie oddzieleni okiem kamery a bezpośrednio  obecni. Film  jest nie tylko świetnie zrealizowanym i artystycznie wartościowym obrazem, ale i apelem. Ośrodek w Janowie – jedyne miejsce, które bohaterowie mogliby nazwać domem ma być zamknięty. Autorki pozwoliły ludziom mówić swoim głosem, pozwoliły im obnażyć emocje i właśnie to jest największą wartością tego filmu. Dokument społecznie zaangażowany i piękny w swojej prostocie.       Recenzja:
czytaj więcej
Obrazek Tytuł: Moja Babcia Kleopatra Rok produkcji: 2012 Nagroda: Złota Praska Klisza  Autor: Kamila Dróżdż Opis filmu: Dokument przedstawia historię jednego wieczora z życia pewnej babci. Bohaterkę poznajemy gdy wsiada do samochodu objuczona zagadkowo wyglądającymi przedmiotami. Widzimy ją gdy zakłada kostium przemieniając się w Kleopatrę. I teraz wiemy już wszystko. Oglądamy bal kostiumowy seniorów nie obarczony komentarzem narratorskim. Obrazy mówią same za siebie – autorka ma świadomość, że medium filmowe nie lubi przegadania. Kolejne bajecznie przebrane postaci przewijają się nam przed oczami.  Film łamie schematy, ludzie starsi potrafią się bawić, potrafią śpiewać, tańczyć i wreszcie są niezwykle kreatywni. Autorka okiem wprawnego dokumentalisty opowiada o swojej babci, której głośny, zaraźliwy śmiech zapada w pamięć.     Recenzja:
czytaj więcej
PFFM na Facebook