Praski Festiwal Filmów Młodzieżowych powstał w 2008 roku.
Ideą przyświecającą temu pomysłowi była chęć prezentowania filmów realizowanych przez młodych ludzi w warunkach do tego najbardziej naturalnych - czyli w KINIE.
W całej Polsce mamy bardzo kreatywną młodzież, ale brakuje przestrzeni, w której mogłaby prezentować swoją szeroko rozumianą twórczość. Rozwój społeczny młodych ludzi przebiega w różnych obszarach, a jednym z najbardziej podstawowych jest także uczestnictwo w kulturze i jej współtworzenie. Buduje to tożsamość jednostki i zakorzenia ją w społeczności.

Produkcje filmowe są narzędziem do kreowania lub przedstawiania rzeczywistości, które trafia bardzo mocno do widzów. Twórczość młodych ludzi, choć z natury gorsza technicznie, ma niezaprzeczalne atuty. Siła oddziaływania filmu, a szczególnie dokumentu i reportażu filmowego, widoczna jest w bardzo silnej tendencji - choć możliwości techniczne rosną, to coraz większym zainteresowaniem cieszą się w telewizjach materiały dokumentalne kręcone przez kompletnych amatorów, którzy poprzez pokazywanie swojej rzeczywistości, chcą coś ważnego powiedzieć innym ludziom.

PFFM jest wydarzeniem adresowanym do grupy, której najtrudniej zaistnieć na festiwalach filmowych ze względu na wiek, ograniczone możliwości techniczne,  brak specjalistycznego przygotowania i doświadczenia.

Dla wielu naszych laureatów PFFM stał się pierwszym krokiem do spełniania marzeń. Obecnie są profesjonalistami, zawodowymi filmowcami, którzy organizują w Polsce przeglądy filmowe, kształcą się w szkołach filmowych i dalej realizują swoje pasje, osiągając przy tym znaczące sukcesy. Jedna z naszych finalistek doczekała się dwóch reportaży o sobie i jej pasji do filmowania.

Uczestnicy corocznego plebiscytu mogą nadsyłać swoje produkcje w trzech kategoriach:
- dokument i reportaż,
- wideoklip i animacja,
- fabuła.
 
Finaliści mają okazję zobaczyć swoją produkcję na wielkim ekranie, a obrazy są oceniane przez profesjonalne jury. Do tej pory w składzie sędziowskim zasiadały takie osobistości jak m.in. Bogusław Linda, Marcin Dorociński, Kasia Nosowska, Jerzy Zelnik, Andrzej Kołodyński, Paweł Sala, Andrzej Kopiczyński, Małgorzata Lewińska, Krzysztof Majchrzak, Eryk Lubos, Józef Gębski, Barbara Paciorkowska i wielu innych znanych twórców filmowych, krytyków i artystów.
 
Wydarzeniu towarzyszy sporo atrakcyjnych działań, takich jak:
- koncerty,
- warsztaty: reżyserskie, scenariuszowe, charakteryzacji, operatorskie i dziennikarskie,
- wykłady prowadzone przez niekwestionowanych specjalistów,
- projekcje najlepszych filmów z poprzednich lat.

Spośród nadesłanych prac Rada Programowa wyłania po 8-12 najlepszych filmów we wszystkich kategoriach, które prezentowane są na uroczystej gali finałej w Kinie Praha.

Uczestnicy będą ubiegają się o:
- Złotą Praską Kliszę za zajęcie pierwszego miejsca,
- Srebrną Praską Kliszę za zajęcie drugiego miejsca,
- Brązową Praską Kliszę za zajęcie trzeciego miejsca,
- Nagrodę Publiczności,
- Nagrodę Internautów.

Oprócz pamiątkowych statuetek laureaci otrzymują nagrody pieniężne oraz rzeczowe.
Pula nagród jest wysoka i z każdą edycją wzrasta [klik].

Aby przystąpić do konkursu, należy:

- wypełnić formularz zgłoszeniowy [klik]  (oddzielnie dla każdego filmu) zatwierdzić go przyciskiem wyślij, a wygenerowany plik w formacie .pdf wydrukować i podpisać samodzielnie (oraz w przypadku osób niepełnoletnich -uzyskać także podpis prawnego opiekuna).
- załączyć plik z filmem i wgrać go na serwer hostingowy (np. WeTransfer)
- podpisany formularz zgłoszeniowy zeskanować i przesłać wraz z linkiem do pobrania konkursowej produkcji na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 


Informacja dla osób, które chciałby w ramach wolontariatu wesprzeć organizację PFFM, znajduje się TUTAJ.

Zapraszamy także na nasz  FANPAGE!

Sponsorzy i Partnerzy

  • Sponsorzy
  • Sponsorzy
  • Sponsorzy
  • Sponsorzy
  • Sponsorzy
  • Sponsorzy
  • Sponsorzy

Kalendarium

 

Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapraszamy do naszego Newslettera
PFFM na Facebook